Zakoupení přes číslo účtu

Pokud je pro Vás pohodlnější zakoupení Nocleženky přes číslo účtu, pošlete prosím danou částku na č.ú. 475335613/0300, VS: 20170112, do poznámky: Noclezenka. Děkujeme Vám. 

Vše, co Vás zajímá o NOCLEŽENKÁCH

Zakoupením NOCLEŽENKY v hodnotě 100 Kč podpoříte konkrétního člověka bez domova, který tak bude moci díky Vašemu daru strávit noc v teple noclehárny Armády spásy, nejde však pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj a má možnost se osprchovat a provést osobní hygienu.  Každá zakoupená Nocleženka má přiděleno své číslo, které je pečlivě evidováno, aby mohl být dárce informován, když je "jeho" Nocleženka využita. Ke každé transakci je přidělena jedna Nocleženka, která je vytištěna přímo v dané Noclehárně, předána terénnímu pracovníkovi a ten ji předá přímo člověku v nouzi. 

Zapojené Noclehárny

V současné době jsou do projektu Nocleženky zapojené skoro všechny noclehárny Armády spásy a to Praha, Brno Karlovy VaryOstrava, Krnov, Opava, Šumperk a Havířov. Zakoupené Nocleženky spravedlivě rozdělujeme do jednotlivých měst podle počtu lůžek. 


NOCLEŽENKA- ptáte se nás

Čas od času nám posíláte otázky, jak konkrétně je Vaše pomoc po nákupu Nocleženky využita. Připravili jsme proto pro Vás odpovědi na nejčastější otázky. S mnohými dárci komunikujeme i individuálně, proto, pokud byste měli dotaz, který není níže zodpovězen, neváhejte se na nás obrátit.

Když zakoupím Nocleženku, ve kterém městě jí člověk bez domova může uplatnit?

Vámi zakoupené Nocleženky spravedlivě rozdělujeme, a to dle kapacity jednotlivých Nocleháren Armády spásy v různých regionech. V zimě 2016/2017 putovaly Nocleženky do Brna, Ostravy, Karlových Varů a Prahy. Pro tuto sezónu je pomoc rozšířena i na další noclehárny a to v Opavě, Krnově, Havířově a Šumperku. 

Mohu Nocleženku věnovat sám nebo jí rozdává Armáda spásy?

Naším cílem je, aby Nocleženky co nejrychleji putovaly ke konkrétnímu člověku bez domova, který jí může uplatnit. Navíc se snažíme o minimalizaci administrativního zatížení a maximalizaci reálné pomoci, proto například není v našich silách zasílat dárcům Nocleženky poštou. Pokud má dárce zájem, je možné si Nocleženky osobně vyzvednout na ústředí Armády spásy. Tuto možnost dárci využívají, pokud chtějí Nocleženku věnovat jako vánoční dárek. 

Proč je cena Nocleženky 100,- Kč, když si údajně člověk bez domova hradí jen 45,- Kč?

Člověk bez domova hradí za jednu noc v Noclehárně Armády spásy symbolický poplatek v rozmezí 30-45,- Kč, který je spíše motivační, ale neodpovídá reálnému nákladu. V ceně Nocleženky je nejen nocleh, ale také teplá polévka s pečivem, čaj a hlavně možnost provést osobní hygienu a v případě potřeby i zdarma získat čisté oblečení nebo obuv. Což znamená, že reálný náklad pro jednu osobu za službu se pohybuje v rozmezí 100 - 200 kč,-. Dotace ze státního rozpočtu pak kryje náklady na energie, nájem, osobní náklady zaměstnanců, apod.

Jak se dozvím, že moje Nocleženka již byla uplatněna?

Velmi si vážíme každého daru, který je poskytnut Armádě spásy a snažíme se s našimi dárci komunikovat. Proto, když zakoupíte Nocleženku, během následujících několika dní Vám od nás přijde potvrzovací email s poděkováním a veškerými informacemi o fungování "projektu". Ke každé Vámi zakoupené Nocležence je přiděleno evidenční číslo, a v případě, že je Nocleženka využita konkrétním člověkem, tak nám kolegové z Noclehárny posílají informaci o uplatněném evidenčním čísle. Tuto informaci následně posíláme i konkrétnímu dárci.

Proč už nebyla moje Nocleženka uplatněna, když je venku taková zima?

Nocleženky jsou rozdávány a uplatňovány postupně, budou tedy průběžně uplatňovány během celé zimy, až do konce května. Ani z kapacitních důvodů Nocleháren není možné uplatnit všechny nocleženky např. během jednoho týdne. Nocleženky jsou tedy uplatňovány stále, každý den, jen ještě nedošlo na ty "Vaše". Armáda spásy se ovšem maximálně snaží, aby lidé v této zimě nemuseli zůstávat na ulici a tak navyšuje svou kapacitu tzv. "volnou žídlí" a dalšími "zimními" noclehárnami. Tyto služby jsou lidem poskytovány zdarma, částečně i díky Vašim darům.

Co když pošlu více než 100 korun? To jde vám do kapsy?

Ke každé transakci je přidělena jedna Nocleženka, která má své vlastní číslo a tak je dárce informován při jejím použití. Záleží však na Vás, jestli pošlete 100 Kč, a nebo zvolíte libovolnou vyšší částku. Pokud dárce zašle více než 100,- korun, je zbylá částka použita pro rozvoj, renovaci a zlepšení služeb Nocleháren. Každá koruna, kterou Armáda spásy získá darem, je využita na přímou pomoc lidem bez domova. Pokud dárce chce nakoupit více Nocleženek, ale zaplatit pouze 100Kč za jednu, je možné provést více transakcí. Díky darům "navíc" mohly naše Noclehárny zaplatit nový kotel, vymalování, či polévky pro lidi bez domova v průběhu celého roku, děkujeme.

Co když člověk bez domova dostane Nocleženku a neuplatní ji? 

Platnost Nocleženek je do dubna 2018. Vzhledem k přesné evidenci Nocleženek máme přehled o tom, které Nocleženky byly uplatněny. Nocleženky, které lidé bez domova z nějakého důvodu neuplatní (ztráta, zničení..), budou plošně uplatňovány během chladnějších květnových dnů.

Je koupě Nocleženky jedinou možností jak pomoci lidem bez domova v zimě?

V žádném případě. Máte například možnost darovat v zimě lidem bez domova teplé oblečení, deky, spacáky, zimní boty, čepice, šály, rukavice, apod. Vaše materiální dary ideálně odneste na pobočku Armády spásy ve Vašem městě. Oslovily nás ale například i konkrétní firmy, které mezi svými zaměstnanci uspořádaly firemní sbírky pro lidi v nouzi.

Co se stane, když zadám trvalý příkaz a posílám peníze celoročně, když projekt běží pouze v zimě?

Vašich trvalých příkazů si nesmírně vážíme, neboť dlouhodobá podpora je pro nás velmi cenná. Během teplých měsíců peníze na Nocleženky střádáme, evidujeme a při spuštění v zimě pak můžeme okamžitě začít rozdávat Nocleženky lidem bez domova. Pokud tedy posíláte peníze přes léto, pravděpodobně Vám přijde informace o uplatnění Nocleženky během listopadu, či prosince daného roku. 


Napsali jste nám

Velmi si vážíme toho, jak Vás projekt Nocleženky zaujal a jaké podpory se mu z Vaší strany dostává. Napsali jste nám mnoho krásných emailů, a tak se o některé s Vámi podělíme.

 • Dobrý večer paní Maroušková, moc děkuji za Váš email. Je pro mě neuvěřitelně nádherným zjištěním, že tak krásně pečujete nejen o ty, kteří pomoc potřebují, ale zároveň i o samotné dárce. Přeji Vám, ať je Vaše energie a nadšení stále tak velké a vrací se Vám alespoň dobrým pocitem z vykonané práce.
 • Jsem ráda, že můžu alespoň trochu pomoci. Když to půjde, ráda znovu přispěji. Přeju mnoho zdaru ve vaší velmi užitečné a jistě obtížné práci. Obdivuji ji a vážím si jí. Krásný den.
 • Není zač. Myslím si, že je to skvělý projekt, a pokračovala bych v něm, i když nejsou mrazy. Tohle je konkrétní věc s konkrétním smyslem a dopadem a tak jsem ráda, že takto snadno z domova mohu pomoci. To je to nejmenší, neboť mě to nijak nezatíží, za pár minut je to vyřízené a ten efekt to má zásadní. Držím palce, jste šikovní!
 • Vážená paní Maroušková :-), velmi si vážím Vaší odpovědi a děkuji za ni. Kéž to pomůže těm, kteří hledají pomoc. Modlím se, aby se s lidmi, kterým pomoc poskytnete, dalo pracovat dále :-)
 • Přeji hezký den! :-), Zdravím vás a děkuji za informace. Obdivuji se vaší práci a jsem ráda, že jsem mohla alespoň trochu přispět. Ať se vám daří
 • Dobrý den, já spíš chci poděkovat vám za to, co děláte. Nápad s nocleženkami i provedení, jak pro dárce jednoduše v praxi funguje, se mi moc líbí, rád jsem jej podpořil a hlavně věřím, že v budoucnu budu moct podporovat i podstatně víc. Ještě jednou díky za váš přístup.
 • Milá paní Maroušková, děkuji za zprávu, která vypovídá o serióznosti projektu. Několik lidí se mě ptalo, zda opravdu půjdou peníze tam, kam jsem je poslala. Já sama to mám postavené tak, že když daruji, tak s úmyslem pomoct a další už je na tom, kdo s darem pracuje. Jsem ale ráda, že mohu zodpovědět dotazy mých přátel.  Vím, že můj dar je jen kapička v moři, ale jsem ráda, že snad někomu pomůže. Přeji Vašemu projektu úspěch a mnoho dárců, kterým nebude jedno, že je venku mrazivá zima...Mějte se krásně
 • Dobrý deň Lucie, ďakujem za krásny email, milo ste ma prekvapili. :)
 • Mila Lucie, dekuji za krasny email, moc me potesil. Verim, ze drobny prispevek a sdileni vasi bohulibe aktivity s prateli a kolegy, pomuze lidem bez domova. Potvrzeni o daru pro odpocet z dani nepotrebuji. Dekuji Vam a vsem Vasim spolupracovnikum za potrebnou a smysluplnou praci.
 • Dobrý den, jsem jenom normální, i když mám peníze a jsem vyučený na advokáta. Žádné potvrzení nepotřebuji. S pozdravem a poděkováním za Vaši práci.
 • Vážená paní Maroušková, ráda bych poděkovala Vám, i celé organizaci, za to co děláte. Na možnost zakoupení Nocleženky jsem narazila jen náhodou díky Facebooku a jsem za to vděčná. Již dlouho jsem hledala způsob, jak pomoci, zvláště teď, když je zima až praští. Nerada bych se pouštěla do přímé konfrontace s někým na ulici, nechtěla bych totiž nikoho přivést do rozpaků, urazit a pod. Nocleženka je tudíž skvělým řešením mé situace. Oceňuji hlavně její dostupnost a transparentnost. Nemluvě o tom, že ji Vaši terénní pracovníci předají přesně těm, kdo je v daný okamžik nejvíce potřebují. Myslím, že nejen já, ale i jiní nezasvěcení dárci toto nedokážou posoudit. Díky za to, co děláte. Děláte to dobře a věřím, že u Vás se můj "malý dárek" neztratí.
 • Dobrý den, Lucie. Udělala jste mi nesmírnou radost. Děkuji celé Armádě Spásy, že mi umožnila tenhle pocit zažít. S podporou ve formě Nocleženky jsem určitě ještě neskončila :-). Hezký den a ještě jednou děkuji!
 • Milá Lucie, Váš mail mi udělal obrovskou radost - radost z toho, že opravdu funguje tahle pomoc lidem bez domova,radost z toho, že u nás funguje tak skvělá organizace , jakou je Armáda spásy, radost z toho, že mezi námi jsou pořád lidé, kterým není lhostejný osud lidí, které většinová společnost zavrhuje a odsouvá na pokraj společnosti. Z našeho rodinného rozpočtu je darovaná částka zanedbatelným obnosem - rádi přispějeme kdykoliv znovu :) <3 Přejeme Vaší práci a službě bohaté Boží požehnání a mnoho lidí, kterým pomůžete :) !
 • Dobrý den, moc děkuji za hrozně milý email. Jste moc hodná, že jste mi dala vědět. Že i to málo, co jsem poslala, snad udělalo aspoň na chvilku trošku radosti. Je moc hezké, co děláte. Přeji ať se Vám daří, i celé organizaci. Ráda snad brzo opět přispěji. S pozdravem Kateřina

Statistiky

V České Republice žije odhadem přes 60.000 lidí bez domova. Pro mnohé z nich je přespání v zařízení Armády spásy jedinou možností, jak v zimě neumrznout. Mnoho lidí bez domova se do své smutné situace dostalo bez vlastního zavinění, vinou těžné psychické nebo fyzické nemoci. 

Díky projektu Nocleženky mohlo v zimě 2016/2017 zdarma přespat v teple Nocleháren Armády spásy více než 6500 lidí. Děkujeme 

V aktuální zimní sezóně jste již zakoupili 4500 Nocleženek a číslo každý den stoupá. Děkujeme